BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Šiuolaikinė rinkos ekonomika (suprantantiems angliškai)

Internetas turi vieną labai blogą savybę: sunku atrasti pirminį šaltinį. Va patinka koks posakis, kokia iliustracija, pabandai paieškoti ar tai to žmogaus sugalvotas kurinys, paaiškėja, kad ne, na tada labai sunku atpaistyti iš kur kas paėmė. Žmonės, komentatoriai, blogeriai dažnai nenurodo autorystės, nenurodo pirminio šaltinio.

Taigi interneto platybėse radau va štai tokią karikatūrą:

Sell! Buy! Šaltinis: The Future tense

Parduok! Pirk! Šaltinis: The Future Tense

Išties ji buvo kiek mažesnė. Žmogus publikavo ją komentare, tad savaime suprantame autorystės nenurodė. Po ieškojimų manau, kad ji buvo paimta iš The Future Tense tinklalapio. Nesu iki galo tikras, tačiau va dabar ją paėmiau iš ten, nuorodą matote.

Taigi viskas būtent ir yra va taip kaip pavaizduota, visa šiuolaikinė rinkos ekonomika yra pagrįsta gandais, burbulais, lūkesčiais. Kažkas kažką pasakė-publikavo-parašė-paskelbė, o tai iškart lemia akcijų kainų šuolį ar kritimą. Kaip kad karikatūroj pavaizduota: vietoj excel gavosi sell! Vietoj Good bye - buy!

Juokingiausia, kad karikatūra panaudota aprašant trumpųjų žinučių socialinio tinklo Twitter pirmojo akcijų pardavimo biržoje aprašymui, dar 2013 metais. Tai išvis šiuolaikinis ekonominis absurdas: socialiniai tinklai verčiami į akcines bendroves, ir jų akcijos yra įvertinamos milijardais! Juokingiausia, kad visi tie Facebook, Twitter gi negeneruoja tokių pajamų, kad jų vertė būtų verta tų milijardų. Bent mažiausiai besidomintys akcijomis tai žino, bet ale vis tiek vyrauja iliuzijos girdi Facebook turi galimybių augti, tad akcijų kainos išaugs, tad dabar verta pirkti Facebook akcijų, nes ateity bus galinga pelningai parduoti. Jau nekalbant apie tai, kad niekada taip nebus, kad visi žmonės turėtų profilį socialiniame tinkle (aš Facebook nesu prisiregstivaęs ir principingai to nedarysiu), problema yra ta kad išsivysčiusiame pasaulyje Facebook vartotojų jau yra tiek kiek panašu ir tegali būti. Vakarų rinka yra užpildyta, todėl Facebook galvoja kaip dar labiau privilioti vartotojų iš besivystančio pasaulio, va todėl ir kuria projektus kaip pateikti internetą Afrikoje iš bepiločių orlaivių ar oro balionų ir panašių idėjų. Tačiau realybė yra tokia, kad kol žmogaus baziniai poreikiai bus vanduo, maistas, apranga, būstas ir taip toliau, internetas nebus pirmo būtinumo paslauga. Ir tai normalu. Gi Afrikoj neišspręsti net baziniai žmonių poreikiai. Iki šiol yra problemų su švaraus vandens trūkumu. Tad Facebook dar viliojantys afrikiečius internetu paprasčiausiai elgiasi nemoraliai. Įsigilinkim į situaciją: negrai neturi net švaraus vandens, o jau Facebook lenda su internetu ir savo socialiniu tinklu!

Kodėl apie tai parašiau? Vėliau paaiškinsiu.

Rodyk draugams

Eurovizija: kainos ir šis bei tas

Eurovizijos konkursą žiūrėjau. Žiūrėjau ir pusfinalius, ir finalą gegužės 14 dieną. Labiausiai patiko švedų atlikėjas, patiko italė, patiko vokiečių dainorėlė. Nustebau, kad Vokietijos atstovė užėmė paskutinę vietą, nors daina, dainos melodija yra įsimenanti ir galima paniūniuoti, kad ir dabar, iki šiol prisimenu. Dar labiau nustebau, kad Lenkijos atstovas su lakuotais nagais labai patiko Europos žiūrovams, žymai labiau nei komisijoms. Nacionaliniai žiuri skyrė paskutinę ar priešpaskutinę vietą, žiūrovai - 4 vietą. Nepatiko lietuviškos komisijos tebesitęsianti rusofobija dar nuo pernai metų. Rusijos atstovas nebuvo toks jau blogas, kad būtų skirtas tik vienas balas. Lietuvių žiūrovai skyrė kur kas daugiau balų.

Telefonu nebalsavau, niekada nesu balsavęs jokiame televiziniame šou. Ką, leisti pinigus tokiems niekams?! Tad ir nebalsavau ir šiame euroviziniame konkurse. Brangu. Leisti 0,58 euro už esemeskę dainorėlių konkursui man per brangu.

Skambučio ir SMS kaina 0,58 EUR - Lietuvoje

Skambučio ir SMS kaina 0,58 EUR - Lietuvoje

Dabar madinga piktintis kaip viskas brangu, pradėjo Marijonas Mikutavičius su pasipiktinimu, a kodėl tokie kalafijorai brangūs. Che! Keistuolis, šviežūs kalafijorai be abejo yra ir bus brangūs. Tai sezoninė prekė, šviežūs kalafijorai - tikrai taip, tačiau iįties viskas brangsta (apie tai irgi parašysiu). Man tik keista kodėl niekas nesipiktina kodėl Lietuvoje skambučių ir SMS kainos yra brangios. Va, pavyzdžiui, Vokietijoje kaina balsuojant Eurovizijos konkurse per kur kas mažesnė: tik 0,20 euro mobiliesiems telefonams.

Skambučio ir SMS kaina 0,20 EUR - Vokietijoje

Skambučio ir SMS kaina 0,20 EUR - Vokietijoje

Ir dar, komentatorius Darius Užkuraitis pasakė vieną netiesą, girdi Eurovizijos metu visi transliuotojai privalo parodyti reklamą. Tai netiesa, nežinau kaip dėl Užkuriačio iš kur tokią info traukė, gal buvo suklaidintas. Vokietijos visuomenininis transliuotojas reklamos nerodė, nerodė ir lenkų TVP Polonia, o pauzėje po pasirodymų ir balsų skelbimo buvo įdomių momentų. Pavyzdžiui, to nacionalinis Lietuvos transliuotojas neparodė: parodija - pasišaipymas iš eurovizinių dainų pavadinimu Love Love Peace Peace. Atliko ties patys vedėjai: Måns Zelmerlöw ir Petra Mede. Žiūrėkite, jei nematėte bus linksma:

https://www.youtube.com/watch?v=aMgW54HBOS0

Ką gi LRT - šlykštynės, jie gi yra įsipareigoję, net įstatymas yra priimtas, kad nuo 2015 metų sausio 1 dienos komercinės reklamos neberodys.  Sakysite, girdi, “pagal tarptautinių renginių transliavimo susitarimus” reklamą Eurovizijos metu gal ir galėjo rodyti? Na tai būtų tik Užkuraičio teiginiai, Vokietijos ir Lenkijos transliuotojai reklamos nerodė. Vadinasi neprivaloma.

Va tokia ta Lietuva: viena sakoma, kitas daroma.

P.S. Na lietuvybės fanatikai, ar nuo to, kad įrašiau vedėjo vardą, Måns Zelmerlöw, su diakritikais kurių nėra lietuviškame rašte, ar nuo to lietuvių kalba subyrėjo? Taigi, kad ne!

P.P.S. Tai kad rašau kalafijorai, o ne kalafiorai - nėra klaida, tai sąmoningas veiksmas, kada nors galbūt paaiškinsiu kodėl taip parašiau.

Rodyk draugams

Dar nevemiat?

Praeito įrašo tęsinys. Didžiausi kvailiai Lietuvoje tai žmonės su geromis intencijomis. Įsitikinau. Taigi vaikščiodamas po parką, pro tą pačią vietą kur gulėjo pritriesti triūsikai pažvelgiau į šiukšlių dėžę esančią šalimais. Į šiukšlių dėžės vidų: šlykštu. Kažkoks žmogus su gerais norais matydamas prišiktus triūsikus besivoliojančius ant pievos ir galvodamas, kad atliks gerą darbą juos, priškitus triūsikus, įmetė į šiukšlių dėžę. Į tą pačią šiukšlių dėžę kur metami išgerti alaus bambaliai, skarbankes ir cigaretės. Tačiau gi šiukšlių dėžių turinys yra išvalomas. Vadinasi darbuotojas įkiš ranką norėdamas surinkti bambalius,  o ten pritriesti ir dvokiantys triūsikai… Tai ar ne kvailys tas žmogus su geromis intencijomis? Kvailys.

Beje tokia pat bėda su surenkamomis šunų išmatomis: žmonės meta jas į bendrus šiukšlių konteinerius, į bendras šiukšlių dėžes. Įsivaizduojate kas vyksta karštą vasaros dieną su į maišelį įvyniotu šuns kakalu šiukšlių konteineryje? Taigi. Normaliose šalyse jie metami į specializuotas šunų kakalams skirtas šiukšlių dėžes. O juk tuos konteinerius kažkas prižiūri ir valo.

Tai valstybinė problema, čia aš rimtai. Iš dabartinio aplinkos ministro Kęstučio Trečioko išspręsti šios šunų kakalų problemos net nesitikiu. Ką čia apie kakalus, lietuviai net lovą sugebėjo įgrūsti į konteinerį.

Rodyk draugams