BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kaip atpažinti ar jūsų telefoną pasiklauso?

Pradžia būtų ankstesnis įrašas. Ir ankstesnio įrašo intencija buvo ta, kad pagal Europos Sąjungos normas, visi, kartoju, visi telefonų skambučių duomenys yra fiksuojami ir ryšio išklotinės su kas, kam, kada, iš kur skambino yra saugomos nuo pusės iki dviejų metų. Tai faktas. Ar fiksuojami patys pokalbių turiniai t.y. ar fiksuojami absoliučiai visų žmonių pokalbiai Europos Sąjungoje, aš nežinau. Vargu, nes per daug didelius kiekius užimtų. Be abejo sekamų asmenų pokalbių turinys yra fiksuojamas, juk kaip kitaip rinkti įrodymus? Nėra jokios abejones, kad telefonų pasiklausymas yra sena žvalgybos ir kriminalistų užsiimama veikla. Taip taip veikla, naudoju terminą “veikla”, o ne veika kaip kad lietuviškoje naujakalbėje yra priimta, tai kita tema, gal kada nors ir apžvelgsiu.

Taigi jūsų telefonus pasiklausyti, o atsiradus išmaniesiems telefonams yra vienas juokas, įprasta praktika.  Išmanieji telefonai atskleidžia apie asmenį kur kas daugiau, nei įprastas mobilusis telefonas, tuo labiau nei stacionarus laidinis telefonas. Tačiau Lietuvoje telefonų pasiklausymas turi savitų niuansų. Kartą skaičiau Lenkijos karo ataše tarpukario Kaune atsiminimus, na ir autorius užsiminė, kad taip, telefonų visos žvalgybos pasiklauso, bet lietuviška žvalgyba galėtų pasiklausymą atlikti delikačiau, neišsiduodant, kad pasiklauso… nes tiesiog girdisi kaip pasijungia svetimas.

Nieko naujo ir dabartinėje Lietuvoje. Techninis lietuviškų špijonų mandagumas - abejotinas. Rašau, nes žinau. Taip, taip žinau. Žinau, nes mano artimą asmenį šnipinėjo. Ne dėl mano veiklos. Kokia gi ta mano veikla? Jokia: nereguliarus blogo įrašas kartą per kelis mėnesius. Bet apie viską nuo pradžių.

Mano artimasis M. pastebėjo, kad išmanusis telefonas vietoj to kad laikytų 3 paras iki išsikrovimo pradėjo išsikrauti per vieną dieną. Per naktį pakrautas tos pačios dienos vakare jau pypsi pranešdamas, kad laikas vėl iš naujo pakrauti. Pagalvojome, gal baterija nusibaigė. Juk nieko stebėtino nebūtų. Gi žinau, kad benaudojami akumuliatoriai degraduoja, jų savybės prastėja. Tačiau, vienas dalykas man sudomino: išmanusis telefonas vietoj vieno įrasto megabaito per parą ėmė ryti po ~30 megabaitų duomenų. Jei nežinote, tai išmanusis telefonas standartiškai naudoja mobilųjį interneto ryšį pats savaime, nes gi kitoms funkcijoms kaip kad elektroninių laiškų skaitymas arba orų prognozė jis naudoja internetą. Apie 2010 metus kuomet pradėjo plisti išmanieji Lietuvoje to žmonės nežinojo, internetų planų neturėjo ir gaudavo fantastiškas sumas už interneto ryšį… Taigi, dėl kažkokių priežasčių išmanusis telefonas pradėjo naudoti žymiai didesnį interneto duomenų kiekį. Va todėl ir greitai išsikraudavo. Galbūt tuo pačiu metu VSD (kas kitas dar gali būti?) ir dar klausydavosi pačių pokalbių. Tačiau pats sekimo faktas man yra neabejotinas. Jokios paranojos, aš nekliedžiu, jei mobilusis telefonas įtartinai greitai išsikrauna vietoj įprasto darbo režimo, tai vienas iš požymių kad jūsų telefono pasiklauso.

Savijauta man - bloga, jaučiaus kaip apvogtas, kaip kažkas svetimas įėjo į kambarį, panaršė po tavo daiktus ir išėjo, ir nežinai ar ką nors pavogė ar ne.  Artimasis M. pasižiūrėjo filosofiškai (yra vyresnės kartos žmogus) ir pasakė: a tegul seka, gi nieko blogo nedarau.

Na taip, išties nieko blogo.  Toks greitas baterijos išsieikvojimas tęsėsi apie tris dienas, t.y. tik trečią dieną pradėjau žiūrėti, kame čia problema, išsiėmiau bateriją ir t.t. Suvokęs padariau štai ką pradėjau juokauti ir trolinti ant VSD padugnių. “Alach Akbar!”, “Izraelis turi mirti!” juokiaus į telefoną…  Ir dar išjungiau mobilųjį internetą, po to apribojau iki 2G ryšio, kad lėčiau siųstų ir mažiau eikvotų bateriją.

Ir kas? Ir liovėsi tas neaišku iš kur išaugęs duomenų suvartojimas. Dabar su telefonu yra viskas tvarkoje: laiko tris paras. Kaip ten techniškai buvo atlikta - aš tikrai nepasakysiu, nes nežinau. Telefonas su Android operacine sistema, man ir anksčiau neaišku buvo ką ten tas Google paslaugos daro ir kodėl jos tiek daug vietos užima.

Tačiau įdomiausia, kodėl buvo klausomasi eilinio pensijinio amžiaus žmogaus? Va čia ir yra visas įdomumas. Dar įdomiau, man net gaila VSD darbuotojų, ką jie turėjo klausytis! Mano artimojo M. pokalbiai telefonu, buvo pagrinde ar reikia kam obuolių ir pomidorų ir kiti tokio panašaus buitinio pobūdžio. Ir tokių pokalbių klausymuisi yra skiriamos valstybės lėšos! Cha! Taigi kodėl?

Ir prisiminiau, kad tą patį mėnesį (viskas vyko šių metų rugpjūtį) mano artimasis M. kreipėsi į vieną vienos partijos narį, skambino, gavo SMS žinutę dėl namo bendrijos reikalų. Tad neabejoju VSD peržiūrėjo visus to partinio mobiliojo telefono kontaktus ir ėmė sekti visus su juo bendravusius: gi gal užkibsim ant kokio siūlo galo ir gal ką nors atkapstysime. Gi rinkimai ant nosies! Gal vėl Darbo partija vėl kokia avantiūra užsiima.  Tai vienintelis logiškas paaškinimas. Sukčiai iš užsienio buvo užvaldę telefoną? Įsilaužė per elektroninio pašto brukalus? Ne, brukalų artimasis M. kaip ir negauna, elektroninis paštas yra  nestandartinis ir be to viešai neskelbiamas.

Kokios išvados? VSD ar kiti specininkai ir toliau yra savo piliečius sekanti ir terorizuojanti organizacija, kaip kad jonikas ar kusaites. Pirmasis buvo persekiojamas už tai, kad būdamas bedarbiu darbo sumanė pasiieškoti Rusijoje, kita už tai, kad drįso pasakyti mokykloje, kad musulmonai irgi žmonės. Darbo partijos išvis turėtų atsisakyti mobiliųjų telefonų, bo neabejoju kad klausomąsi kone kiekvieno, jei net tokį seniūnaitį seka, tai ką jau besakyti apie partijos vadovybę? Mazuroni, nejau nėra jums kilęs įrarimas kad visa Darbo partijos veikla va dabartinėmis sąlygomis yra po padidinamuoju stiklu? jukjei būtumėte protingesnis vadas, gi juk galėtumėtė panaudoti šitokį sekimą savo partijos labui. Gi galite drąsiai rėžti: “mus seka jau dešimt metų, taip, praeityje buvo klaidų, buvo finansinių pažeidimų, bet va pastaruosius dešimt metų mūsų finansinė veikla yra pati skaidriausia, tai kad operatyvinkams įkliūva visokie eligijai masiuliai, o ne mes - yra  geriausias mūsų skaidrumo liudijimas” - taip arba panašiai.

Jei dar nesupratote: darbiečiai, jūs, esate sekami, jūsų pokalbiai yra pasiklausomi, pasiklausomi net tų žmonių pokalbiai kurie jums paskambino vien todėl, kad jums paskambino…

Tačiau pati didžiausia blogybė yra tame, kad žmogus gali būti priverstas nusipirkti naują mobiliojo telefono akumuliatorių manydamas kad senasis yra sugedęs ir dar toks klausimas: ar mobiliojo ryšio operatorius kompensuos žmogui VSD sunaudotus megabaitus.  Juk vėesdešnikai surijo svetimus megabaitus, kuriuos žmogus galėjo panaudoti naršymui.

P.S. už Darbo partiją nebalsuoju ir niekaip nesu su ja susijęs.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

  1. Vladas:

    Tai čia faktas, kad pasiklauso tų telefonų - pamenu, senuose telefonuose buvo girdimas šioks toks aidas kai klausydavosi. Su tais naujais telefonais tai viskas dar paprasčiau. Nauji mobilus telefonai internetu sekami, norint galima viską sužinoti - geolokaciją, susirašinėjimų istoriją, jeigu reikia, lengvai įjungiama priekinė ir galinė kamera. Žodžiu, su asmeninio patogumo jausmo atsiradimu visiškai dingo privatumo sąvoka.

Rašyti komentarą