BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Rūkyt kaminai stipriau!

Neklydau. Prognozavau, kad suskystintų dujų terminalas brangins dujų kainą. Prognozavau šitaip, nes pats faktas, kad iki šiol Lietuvoje suskytintų dujų terminalo nėra yra geriausias liudijimas, kad jis normaliomis rinkos sąlygomis neapsimoka. Ką gi jau tvirtinasi: oficialiai skelbiama, kad dujų kaina kils. Kainą didina priedas kuris taip ir pavadintas: SGDT priedas, t.y. suskystintų gamtinių dujų terminalo priedas. Cha-cha-cha!..

Visa tai sąlygota esamos valdžios fobijomis, iliuzijomis ir idée fixe - energetine nepriklausomybe… Mastymas primityvus: va pasistatysime terminalą, va tuomet būsime energetiškai nepriklausomi, va tada galėsime rodyti Rusijai špygą 1. Ir dėl tokio dalyko kurio nėra! Nėra tokio dalyko kaip energetinė nepriklausomybė!

Lietuvoje neauga mandarinai, Lietuvoje neauga bananai, Lietuvoje neauga apelsinai, neauga daug kas: mangai, papajos, avokadai, arbūzai, granatai, kiviai, alyvuogės, citrinos, anakardžių riešutai, pistacijos ir t.t. Kasmet Lietuvos žmonės už egzotinius vaisiu, daržoves, riešutus sumoka šimtus milijonus litų, net milijardus litų, per 2011 metus buvo šių prekių importuota už 1,435 milijardo litų! 2 Neabejoju, kad yra žmonių kurie be egzotinių vaisių gyventi negali. Esu tikras. Kas būtų jei koks žmogus triūbytų: galas Lietuvai! Lietuva priklausoma nuo egzotinių vaisių! Lietuva priklausoma nuo Maroko 3 sultono! Nuo Irano 4 režimo! Turbūt palaikytų tokį žmogų bepročiu. Gi visiškai natūralu, kad to ko nėra ir kas neauga čia yra įvežama iš kitur. Protingesnis net paaiškintų: importuoja ne Lietuva, ne pati valstybė ar kokia valstybinė organizacija. Egzotinius vaisius importuoja Lietuvoje veikiančios įmonės. Jokios vaisinės ir daržovinės priklausomybės paprasčiausiai nėra, nes tai tik prekyba, abipusiai naudingas dalykas.

Tačiau lygiai ta pati logika kažkodėl yra netaikoma naftai ir dujoms - gi tai taip pat prekės. Dabartinė valdžia ir jos šalininkai kartoja: per metus energetiniams resursams Lietuva išleidžia 3 milijardus litų. Taip, išleidžia ir kas? Egzotiniams vaisiams Lietuva išleidžia virš 1 miljardo litų, buitinei technikai ir elektronikai Lietuva išleidžia dar daugiau 9,7 miljardus litų 5 - ir kas? Kodėl dėl didesnės vertės importuojamos prekių nėra pavojus, o štai dėl dujų ir naftos - trydaliojimas niekaip nesibaigia? Kodėl? Kodėl pagal tą pačia logiką vadovaujantis tada nestatoma buitinės technikos ir elektronikos gamyklos Lietuvoje - gi šių prekių importuojama žymiau daugiau?

Galas Lietuvai!

Galas Lietuvai! Esame bananiškai priklausomi! Bananai: Amigo (TM), Costa Rica!

Atsakymą žinau, tai - rusofobija, suprask pirkdami naftą ir dujas mes, suprask, esame priklausomi. Kaip ta priklausomybė pasireškia - neaišku, gi žmonėms apsėstiems fobijomis, idée fixe, sąmokslo teorijomis argumentai nereikalingi. Tipiška patrioto-idioto logika: mes, lietuviai esame geri nes geri, o štai rusai yra blogi, nes blogi, o blogiečiai, žinia, nori nuskriausti geriečius - taigi rusai puola! Nes… Lietuvos įmonės perka naftą ir dujas iš Rusijos. Vyrai ant žirgų! Rusai ne šiaip parduoda naftą, dujas, elektrą jie nori mus užvaldyyyti, mes energetiškai priklausomi!

Deja tokia logika yra klaidinga ir beprotiška, nes taip mąstant, netaikant dvejopų standartų, tektų daryti išvadą, kad esame priklausomi nuo bet kurios šalies iš kurios yra importuojamos prekės. Tačiau tai absurdas. Laisvoje rinkoje, o Lietuva kaip ir deklaruoja gyvenanti laisvos rinkos sąlygomis, tokio absurdiško sulyginimo iš principo neturėtų būti. Turbūt netasiras neigiančio, kad JAV nėra rinkos ekonomikos šalis. Taigi jūs žiniai, JAV yra didžiausias energetinių resursų importuotojas pasaulyje: importuoja didžausius kiekius naftos ir elektros (ne per seniausiai importuodavo ir didžiausius kiekius dujų) - ir kas? Ar kas trydalioja, kad štai JAV yra vergiškoje pozicijoje yra priklausoma nuo Kanados elektros ir Persijos įlankos šalių naftos? Niekas, nes nafta, elektra ir dujos yra paprasčiausios prekės. Neįtikėtina, bet JAV kompanijos importuoja naftą netgi iš tokios antiamerikietiškai nusiteikusio autoritarinio tipo vadovo Hugo Chavez valdomos Venesuelos 6! Ar JAV kaip nors tapo priklauso nuo užsienio šalių? Gal Hugo Chavez jau įsigalėjo White House viduje ir nupirko JAV prezidento patarėjus? Atvirkščiai, JAV - tai šalis nuo kurios daug kas priklauso. Apskritai normalios šalys kurios importuoja naftą, dujas tuos energetinius resursus nesureikšmina šitų prekių iki paranojinių fantazijų. Japonija, štai importuoja naftą, dujas iš Persijos įlankos šalių, pavojingu maršrutu kur net piratai siaučia - ir kas? Ir nieko. Tiesiog yra natūralu įsivežti tai no neturi pas save iš kitur. Taip vyksta nuo senų senovės. Gi nebandome auginti bananų Lietuvoje šiltnamyje (tai įmanoma), nes suvokiame, kaina būtų beprotiškai aukšta, geriau ir pigiau atsivežti iš ten kur bananai auga.

Aaaaa! Esame bananiškai priklausomi nuo Kosta Rikos!

Visgi didžiausias absurdas yra ne prekių importavimo prilyginimas priklausomybei. Didžiausias absurdas yra pats planuojamo suskystinto dujų terminalo statybos būdas: jį planuoja statyti valstybė. Valstybė užsiima verslu… - sunkiai įsivaizduojama rinkos ekonomikoje. Kaip tokį absurdą leido Liberalų Sąjūdis sunku įsivaizduoti. Kaip tokų absurdą sugalvojo Tėvynės Sąjunga - Lietuvos Krikščionys demokratai, t.y. partija visur įžvelgianti komunistinės praeities reliktus, o pati planuojanti valstybines statybas pagal komunistinį modelį? Juk pats šitoks ekonomikos planavimas, panašios gigantomaniškos statybos yra tikrų tikriausia planinio-reguliuojamo TSRS praktikuoto tipo ekonomika. Prisiminkite: pastatysime BAM’ą ir suklestėsime! Čia ne šiaip mano sugretinimas. Esu tikras, nes skaitydamas žmonių vadovaujančių TS-LKD biografijas aš matau tikrus homo sovieticus. Nori nenori laikmečiai veikia žmones, jų mastymą. Ko gero TSRS laikų gigantomanija įsirėžė kokiam Andriui Kubiliui į atmintį.

Monte Verde, Costa Rica

Belieka konstatuoti: TS-LKD yra veidmainiai. Dar belieka konstatuoti: liberalių partijų Lietuvoje nėra! Jokia liberali jėga privalomų pirkimų iš terminalo niekaip negali primesti. Jei kas prieštaraujate, nesutinkate, tada pagal analogiją tokiu atveju reiktų įvesti ir kur kas svarbesnes kvotas, pavyzdžiui, visi  Lietuvos gyventojai privalo nupirkti 25 % Lietuvoje užaugintų vištų. Tai kas, kad tai galbūt kainuotų brangiau. Ką tai liudija? Ogi, kad suskystintų dujų terminalas ekonomiškai yra nenaudingas: gi jei apsimokėtų, tai ir taip dujų importuotojai iš terminalo pirktų - kam tos privalomos nupirkti dujų kvotos? Tenka konstatuoti, kad ir laisvosios rinkos Lietuvoje nėra. Nes privalomi pirkimai neatitinka pačios laisvosios rinkos apibrėžimo.

Šis šildymo sezonas bus brangus (taip prognozuoja). Ne pigesni bus ir ateinantys. Oi bus daug verkšlenimų ir aimanavimų, jau du metai iš eilės tai vyksta. Juk normali įmonė negali dirbti nuostolingai, dujų kainų padidėjimas bus bus perkeltas ant galutinių vartotojų pečių. Ir čia tenka konstatuoti paradoksą, o gal atskleisti ir sąmokslą: esama Andriaus Kubiliaus vyriausybė niekada ir nenorėjo atsisakyti dujų importo ir pereiti ant kitokių alternatyvių kuro šaltinių - nepaisant priešingų kalbų. Kalbos, raginimai, programos renovuoti gyvenamuosius namus tebuvo tuščias muilo burbulas. Tiesiog visą laiką veidmainiavo. Kaip suprasti? Juk jei statomas suskystintų dujų terminalas ir įvedami privalomi pirkimai iš jo: vadinasi siekiama, kad terminalas dirbtų, kad bent minimaliai išsilaikytų pats. Tačiau jei visų miestų centrinio šildymo sistemos pereitų ant alternatyvių kuro rūšių (kas yra propaguojama): biokuro, šiukšlių deginimo (gal koks miestas ir geoterminiu šildymu), jei visi namai sunaudoti kuo mažiau šilumos kam tada tas dujų terminalas? Kaip suprasti prieštaravimą: siekiama kuo mažiau sunaudoti importuojamų dujų ir tuo pačiu įvedami privalomi dujų pirkimai? Gal gamtinės dujos iš Rusijos kitaip kvepia? Žinant TS-LKD „patriarcho“ požiūrį į Rusiją visame kame - nenustebčiau. Deja, tai būtų cheminė nesąmonė, gamtinės dujos, metanas savaime yra bekvapės dujos, prieš paduodant į gyventojams gamtinės dujos yra odoruojamos, t.y. suteikiamas kvapas, pagrinde merkaptanais: cheminėmis medžiagomis į kurių sudėtį įeina siera.

Na, kas nors paprieštaraus ir atsakys man: gamtinių dujų terminalas statomas tam, kad turėtume alternatyvą rusiškoms dujoms, taip turint alternatyvą dujų kaina Lietuvoje nukris. Nes kai yra pasirinkimas pardavėjas bus priverstas leisti kainą, nes žino, kad pirkėjas turi alternatyvą jo siūlomam produktui, šiuo atveju gamtinėms dujoms - taip ir panašiai nuolat girdžiu. Visgi reikėtų patikslinti, kad tai tik argumentacija už statybą, tai tik intencija, kuri niekaip nepajėgi paneigti prieštaravimo kurį paminėjau: siekiama kuo mažiau sunaudoti importuojamų dujų ir tuo pačiu įvedami privalomi dujų pirkimai. Juk įsivaizduokime: visi daugiabučiai yra pilnai renovuoti, viso miestų katilinės pertvarkytos: degina rūšiuotas šiukšles, pjuvenas, šiaudus ir pan. Gamtinių dujų suvartojimas drąstiškai kritęs, kas tada belieka iš tų privalomų 25 % nuo visų sunaudojamų dujų? Ar pats terminalas išsilaikys, jei dujų sunaudojimas kris - ketvirtis mizerio vis tiek lieka mizeris. Jei krenta suvartojimas, kuriam galui toks didelis terminalas galintis importuoti 2-3 milijardus kubinių metrų dujų? Juk yra beprasmybė statyti terminalą pritaikytą dabartiniam dujų suvartojimui (3 mlrd. kubiniai metrai dujų per metus), kai siekiama kuo labiau sumažinti dujų suvartojimą.

Viskas čia ne taip paprasta. Lietuvoje ekonominė logika, paprasčiausias ekonominis racionalumas neveikia, dar nuo „Williams“ laikų. Kai muzikologai ir fizikai valdo valstybę, su ekonomika yra prastai. Ir čia reikia prisiminti, juk gyventojai, šilumos ūkis nėra pagrindiniai gamtinių dujų vartotojai, daugiausia suvartoja Jonavoje įsikūrusi „Achema“. Gal čia kokia kiaulė pakišama įmonei „Achema“? Neparemė partijos? Betgi Bronislavo Lubio nebėra.

Išvados tegalimos tik tokios: visos kalbos apie priklausomybė nuo dujų importo buvo blefas, nes viena priklausomybė keičiami kita, kurios išlaikymas kainuos, arba vyriausybė, konkrečiau Andrius Kubilius ir energetikos ministras Arvydas Sekmokas patys nežino ką daro ir nesugeba suvokti savo poelgių rezultatų keliais žingsniais į priekį. Ką gi, rūkyt kaminai stipriau! Nes kuo daugiau dujų bus suvartojama, kuo daugiau mokėsit, tuo terminalas bus naudingesnis jo operatoriams.

Rūkyt kaminai stipriau!

Rūkyt kaminai stipriau! Laisvosios rinkos Lietuvoje nėra.

P.S. aš iki šiol atsimenu A. Kubilius žodžius dėl energetikos ministerijos reikalingumo: „energetikos ministerija nieko nekainuos“. Atsiminkite šiuos žodžius kai teks mokėti už šildymą. Dar ir kaip kainuos!

Pastabos:

1 Nemeluoju. Esu sutikęs žmogų, kuris taip ir supranta tą energetinę nepriklausomybę: kaip špygų rodymą. Spėkit, kuriai partijai jis prijaučia? Teisingai. Ir esu įstikinęs tokių žmonių su tokiu mąstymu yra nemažai;

2 Eksporto ir importo struktūra per 2011 metus: http://www.stat.gov.lt/lt/pages/view/?id=3486;

3 Mandarinai iš Maroko;

4 pistacijos pagrinde įvežamos iš Irano;

5 Eksporto ir importo struktūra per 2011 metus: http://www.stat.gov.lt/lt/pages/view/?id=3486;

6 JAV iš Venesulos per 2011 metus importavo 346,9 miljonus barelių naftos. US Energy Information Administration: http://www.eia.gov/dnav/pet/pet_move_impcus_a2_nus_ep00_im0_mbbl_a.htm.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą