BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Gubernija meluoja

Gubernija ir toliau meluoja. Tipo nuo 1665 metų dirba. Ajajai. Rašiau, tai įžūlus melas. Dabar tuo melu savo automobilius pradėjo dabinti.

tol kol skelbsis, kad bravoras įkurtas 1665 metais  - tol meluos

tol kol skelbsis, kad bravoras įkurtas 1665 metais - tol meluos

Rodyk draugams

Dujos brangs… neabejotinai brangs

Seimas 2012 metų birželio 12 dieną 11 valandų 14 minučių priėmė Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymą. Tiesa, prezidentė jo dar nepasirašė, bet neabejoju, kad pasirašys. Neabejoju, nes skaitant metinį prezidentės pranešimą, bei prisiminus ankstesnius prezidentės pasisakymus apie dujų terminalo būtinybę - ji pasirašys.

Na ką, prisigyvenom iki to, kad stambesniam verslo projektui kuriami individualūs įstatymai. Tai ne naujiena, bet tai kartu nuteikia liūdnai - vadinasi visi kiti teisės aktai reglamentuojantys verslo veiklą nėra universalūs. O kaip kitai paaiškinti? Ateity gal dar sulauksime ir kirpyklų įstatymo, girdi, viską reikia apibrėžti, girdi komercinę veiklą apibrėžiantys įstatymai nebetinka…

Kartą viename susitikime Seimo narys prasitarė: Lietuvoje įstatymų yra per daug. Žiūrėdamas į balsavusiųjų sąrašą aš matau kad jis balsavo - už… Veidmanystė. Neminėsiu vardo, nes linkęs gerbti šį seimūną už gebėjimą samprotauti, už bent pastangas kalbėti aiškiai ir suprantamai, bet vis teik veidmainiauja.

Na, teigsite girdi čia būtinybė: Lietuva be dujų terminalo - Lietuva be ateities. Girdi: sudėtingas projektas reikalauja atskiro įstatymo. Aš suprantu valstybė ketina užsiimti verslo projektu, tad reikia viską apibrėžti. Tai čia ir yra, mano supratimu, bėda: juk jei šis suskystintų gamtinių dujų terminalas išties būtų pelningas privatus investuotojas jau seniau būtų ėmęs šio projekto ir jis jau būtų įgyvendintas arba jau būtų įgyvendinimo stadijoje. Tačiau to nėra. Juk išties dujų kainos pasaulinėje rinkoje yra kritusios, tai bet kuris verslininkas puikiai gali įžvelgti vietą verslo modeliui: pirkti atpigusias dujas, jas atplukdyti ir čia, Lietuvoje, bent truputį pigiau pardavinėti nei iš Gazprom ar tarpininkų perkamas dujas. Gyvenk iš kainų skirtumo, gyvenk ir žvenk! Tačiau to nėra.

Tad kodėl valstybė užsiima tuo ko privatus kapitalas neužsiima? Atsakymas: nes nenaudinga arba kolkas nenaudinga. Kas jau kas, bet verslas puikiai moka skaičiuoti. Taip, aš žinau apie a.a. Bronislovo Lubio planus statyti suskystintų dujų terminalą, tačiau tai neįvyko.

Tačiau net ne čia ką iki šiol surašiau slypi absurdas. Įstatyme numatyta, kad „Siekiant užtikrinti SGD terminalo būtinąją veiklą, tai yra SGD terminalo technologinį pajėgumą, reikalingą nuolatos ir efektyviai patenkinti gamtinių dujų poreikį Lietuvos Respublikoje, taip pat siekiant garantuoti SGD terminalo veiklos technologinį ir ekonominį pagrįstumą bei skatinti efektyvų diversifikuotų gamtinių dujų tiekimo šaltinių konkurencingumą, per SGD terminalą importuojamų ir Lietuvos Respublikos gamtinių dujų vidaus rinkoje suvartojamų gamtinių dujų kiekis (kiekviena iš šių priemonių atskirai) turi sudaryti ne mažiau kaip 25 procentus viso Lietuvos Respublikoje suvartojamo gamtinių dujų kiekio per metus.“ Kitaip tariant yra įpareigojimas pirkti 1/4 suvartojamo dujų kiekio. Atsiprašau, bet toks reikalavimas - ne laisva rinka, čia ne rinkos ekonomika, o kažkoks valstybinis socializmas. Reikia nereikia, bet privalai pirkti, kaip kad tarybiniais metais perkant kokią prekę, tau neišvengiamai reikėdavo pirkti tai ko nereikia. Perki pašto ženklus - būtinai įbrukdavo kokius su TSKP kažkelinto suvažiavimo pašto ženklą. Atsiverčiame Lietuvos Respublikos konstituciją, o ten parašyta:

46 straipsnis
Lietuvos ūkis grindžiamas privačios nuosavybės teise, asmens ūkinės veiklos laisve ir iniciatyva.

Apie kokią asmens ūkinės veiklos laisvę galima kalbėti, jei šiuo atveju juridiniai asmenys (dujas importuoja juridiniai asmenys) yra priversti pirkti prekę? Nuo kada priverstinis įpareigojimas pirkti prekę yra rinkos ekonomika, kur čia asmens ūkinė laisvė? Tai nėra ūkinė laisvė. Jei čia ne prieštaravimas su konstitucija, tai kas čia? Apskritai nesuprantu kai galima įpareigoti kažką pirkti jei nenori, nereikia ar net neapsimoka?

Aha, sakysite esu Kremliaus agentas norintis kad Lietuva būtų priklausoma nuo Gazprom dujų, nuo Rusijos. Užsuks rusai dujų kranelį - tad žinosi! Prisimink blokadą! Kliedesys tokie kaltinimai, paaiškinsiu. Turėčiau parašyti, kad aš kuo toliau, tuo labiau imu nekęsti Lietuvos politikų už tai, kad neišmano geopolitikos. Situacija yra tokia, kad Rusija yra lygiai tiek pat priklausoma nuo Lietuvos kaip ir Lietuva nuo Rusijos. Kaip tai gali būti? Ogi todėl,kad per Lietuvą eina dujų tranzitas į Rusijos Kaliningrado sritį. Paradoksas, bet būtent Lietuva laiko Rusiją už gerklės, o šalyje klęsti rusofobija… Rusijos priklausomybė nuo Lietuvos būtų buvusi dar didesnė, jei ne lietuviški politikos bukapročiai, kurie 199x-ųjų pabaigoje atmetė Rusijos prašymą leisti nutiesti papildomą tranzitinį dujotiekį į Kaliningrado sritį ir į vakarus… Nes anot politikos bukapročių paskui dujų vamzdį ateis rusų tankai…

Neužsuko Rusija dujų kranelio ir neužsuks. Kodėl ji turėtų sau kenkti? Jei jums Gazprom=Rusija, tai tokiu atveju: kodėl Rusija turėtų sau susigadinti reputaciją? Dar palikdama šalti tos pačios Rusijos piliečius? To niekada nebuvo, 20 metų dujų tiekimas veikia be sutrikimų. Lietuva ne Ukraina, tranzitinių dujų nevogia, ir atsiskaito laiku. Ir beje blokadą 1991 metais vykdė ne Rusija, o Tarybų Sąjunga. Na, kai šios šalys kaip kad Lietuvoje įprasta yra neskiriamos tai ir atsiranda fobijos. Lietuvis, kaip sakoma, be priešų gyventi negali.

Dujų kainos nepigs, nes reikės padengti visus kaštus: suskystintų dujų transportavimą, terminalo statybos, laivo nuomos, prijungimo prie dujotiekio, eksploatacijos išlaidas… Plius nepamiškime įpareigojimo pirkti dujas kurios gali būti net brangesnės (kas gali žinoti) nei teikiamos dujotiekiu. Dujų transportavimas dujotiekiu pagal apibrėžimą yra pats pigiausiais transportavimo būdas - tai faktas.  Ir dar priedo nepamirškite, kad dujų ūkis Lietuvoje yra išskaidomas: vietoj vienos įmonės „Lietuvos dujos“ kuriai priklausė visas dujotiekio tinklas  bus trys atskiros įmonės. Pelno nebejotinai šios įmonės sieks… Tad neturėkite žmonės vilčių, kad dujos pigs. Juk, pavyzdžiui, kodėl mažmeninės prekybos tinklai siekia turėti maisto gamybos įmones? Ogi todėl, kad turėdami išvengia pelno maržos arba žymiai ją sumažina, taip galutinė produkto kaina tampa mažesnė: patys gamina, patys parduoda. Todėl vartotojai maisto produktus perka pas juos. Dirbtinis dujų sektoriaus išskaidymas gi žingsnis - atvirkščia kryptimi. Jei sakysite, kad tai Europos Sąjunga spaudžia, tai nebus tiesa, nes buvo galima išsiderėti išimtis.

Rusofobija brangiai kainuos. Taupykite pinigus gyventojai, nes patys esate kalti, nes balsuojate už visokius politinius pašlemėkus kurie temato baubus, kuriems tesivaidena Rusijos grėsmės.

Žinoma, gali būti taip, kad krentančios gamtinių dujų kainos JAV lems ir kainų mažėjimą visame pasaulyje, kaip kad prognozuojama. Bet tokiu atveju, mes vis tiek mokėsime brangiau nei aplinkiniai, nes reiks padengti vėl to pačio suskystintų dujų terminalo statybos, palūkanų, eksploatacijos išlaidas…

P.S. Papildymas 2012-07-03: šį įrašą parašiau besiremdamas savo samprotavimais. Nors aš ir nemėgstu „Laisvosios rinkos instituto“, nes tai kartais nusišnekanti organizacija (pavyzdžiui su prieš keletą metų buvusiu pasiūlymu panaikinti SODRA), tačiau atsiribodamas nuo ankstesnių jų idėjų tenka tik pritarti LLRI. Jie pastebi kad visa rizika susijusi su suskystintų dujų terminalu yra permetama ant mūsų vartotojų pečių…

Rodyk draugams

Nemėgstu kelininkų ir Eligijaus Masiulio

Nemėgstu trijų profesijų žmonių: architektų, melioratorių ir kelininkų, nes šių profesijų žmonės labiausiai suniokojo Lietuvą. Viliuos kada nors išsamiai, su iliustracijomis aprašysiu, bet dabar ne apie tai. Ne kartą metuose tenka pravažiuoti Tauragės - Rygos plentu. Kelio būklę puikiai žinau, tikrai yra blogesnių kelių, o kelio atkarpa nuo Kryžkalnio iki Pakražančio buvo visai nebloga. Prieš keletą savaičių važiavau, ir ką jūs manote? Ten kur kelias buvo geros būklės - išraustas. Ir nesuprantu kodėl. Įrengta visokiausių saugumo salelių, kurios mano supratimu, tik trukdo eismui, nes į jas gali tik įsirėžti.

Erzinančios saugumo salelės

Erzinančios saugumo salelės

Galite patys įsitikinti kelias geros būklės, nesueižėjęs, neišdubęs:

kelias ir taip geros būklės

Esamas kelias ir taip geros būklės

ir jis rausiamas!

Rausiamas senasis pagrindas

Rausiamas senasis pagrindas

Klojama geotekstilė:

Klojama geotekstilė

Klojama geotekstilė

Taip, teoriškai viskas daroma kad geriau, kad būtų geresnis kelias. Bet ei, čia juk nėra pats intensyviausias kelias, yra žymiai prastesnių kelių, Lietuvoje - krūvos žvyrkelių. Žvyrkelių ilgiu Lietuva, kartu su Latvija ir Rumunija yra lyderis Europos Sąjungoje. Kokio Luokės - Gaulėnų keletą kilometrų niekaip nesugebama išasfaltuoti. Tai kas čia per šišas rausti pakenčiamos būklės kelią? Kur tas sveikas protas kuriuo dabartinis susisiekimo ministras Eligijus Masiulis taip gyrėsi?

„Blaivaus proto dešinieji“, 2011 vasaris

„Sveiko proto dešinieji“, 2011 vasaris

P.S. kaip matyti priekyje važiavo autobusas, buvo iš Rusijos. Kažkoks neįtikėtinas sutapimas: kartais sunku apibūdinti tai kas vyksta Lietuvoje, nes kuo toliau tuo labiau matau tiek absurdo, tuo labiau ima panašėti, kad Lietuva visa savo esme yra tikrų tikriausia Rusija. Ir aš nesu pirmasis tai pastebintis. Tai kiek pamenu pas rusus taip sakoma: dengi v zemliu - koncy v vodu? Nejau viskas tik dėl to? Nesinori tuo tikėti.

Rodyk draugams

Galas Lietuvai. Išnyks kaštonai

Šiemet pavasary labai gausiai žydėjo kaštonai. Dabar manau, tai nieko gero nežadėjo. Iš patirties, kiek esu pastebėjęs, jei medis itin gausiai žydi, tai greitai ir nudžius. Kartą mačiau pavasary labai gausiai žydėjo senas gluosnis blindė, ir ką sekančiai metais nuvyto. Tai žinoma, tik mano pastebėjimai. Eidami pro kaštonus atidžiai pasižiūrėkite į lapus. Pamatysite rudų taškelių. Kai kur jau virsta į juostas.

Kaštonų lapai, 2011-07-07

Kaštonų lapai, 2011-07-07

Kaštonų lapai, 2011-07-07

Kaštonų lapai, 2011-07-07

Nebijokite perplėšti lapo ties ta vieta kur yra rudas taškelis. Neįkąs. Pamatysite pilką vikšrą, kokių penkių milimetrų ilgio, bet plokščią.  Čia ir yra yra tas kaštoninės keršakandės (Cameraria ohridella) ,vikšras. Jau pernai metais buvo aliarmuojama - puola kaštoninė keršakandė, nuorodos: http://www.lietuvosmiskai.lt/go.php/lit/Lietuvoje_iskilo_gresme_kastonams_juos_m/3027/1 http://www.lrytas.lt/-12821528761280250062-ka%C5%A1tonus-lietuvoje-naikina-ne-kaitra-o-kenk%C4%97jai.htm http://tv.delfi.lt/video/2yHoRgce/ ir t.t. Dabar tylima. Nesuprantu. Dabar pats laikas gelbėti kaštonus, kol dar nevėlu, o panašu, kad jau per vėlu. Tai nacionalinė tragedija. Kaštonas gražus medis, kaip Lietuva be kaštonų? Teisybė, kaštonas, moksliškai būtų arklinis kaštonas - Aesculus hippocastanum savo kilme nėra lietuviškas, bet jau senai, keletą šimtų metų Lietuvoje yra įprastas ir mielas lietuvio širdžiai. Išnyks kaštonai - galas Lietuvai tokiai kokią pažįstame. Turi būti reaguojama nacionaliniu mastu. Pernai buvo rašyta, kad medžio nupurškimas chemikalais kainuotų apie šimtą litų. Miestų savivaldybės tokių pinigų neturi ir neturės. Nežinau kaip kituose miestuose, bet Šiaulių miesto valdžia - akivaizdi nevėkšlų kampanija. Dar pernai metais buvo įspėta, kad kaštonų lapai turi būti surinkti ir sudeginti, jokiu būdų negalima buvo palikti žiemai, nes parazitas lapuose, po sniego danga sėkmingai peržiemoja. Miesto valdžia kuri ir privalo rūpintis žaliuoju miesto veidu vargia ką padarė. Tebuvo surinkti nukritę lapai tik Kaštonų alėjoje. Savo akimis mačiau daugybę nesurinktų kaštonų lapų pietiniame rajone. Tad atsitiko tai kas buvo įspėta mokslininkų. Parazitas peržiemojo ir pradėjo graužti kaštonų lapus. Lapai jau pradėjo ruduoti, o dar tik liepos pradžia. Medis netenka lapų ir nudžius. P.S. nežinau, kas vyksta, o gal čia tik mano per didelis įtarumas, bet šiemet ypač gausiai žydi liepos.

Liepų žiedai, 2011-07-07

Liepų žiedai, 2011-07-07

Rodyk draugams

Chaltūra kaunietiška

Nemėgstu Kauno. Nemėgstu, nes kauniečiai susireikšminę. Nemėgstu, nes Kaunas turi nekokią reputaciją. Nemėgstu, nes rinkėjų tipas yra visiems žinomas, nemėgstu dėl… na, nežinau galima rasti priežastį. Tai be abejo yra stereotipų suformuota nuomonė. Kaune nesu tiek kartų buvęs kad galėčiau sakyti šį miestą gerai pažįstų. Apskritai įrašas net ne apie Kauną, o apie tokį dalyką kaip įvaizdžio kūrimas, nes pamačiau štai tokią reklamą:

tai mano miestas - nesvarbu kur būčiau“

„Kaunas: tai mano miestas - nesvarbu kur būčiau“

Na, nemanau, kad Lietuvos miesto reklama Lietuvoje apskritai gali papildomai pritraukti lankytojų, bet ne čia esmė. Kiekvienas kas bent minimaliai besidomėjęs logotipais, šalies, regiono simboliais žino, kad jaučio siluetas toks koks pateiktas Kauno reklamoje yra tapęs neoficialiu Ispanijos regiono Andalūzijos simboliu. Tiksliau čia yra chereso „Osborne“ gaminamo Andalūzijoje reklama. Įsitikinkite, į Google paveikslų paiešką įrašykite: bull, silhouette, Andalusia ir spauskite „Enter”. Rezultatai akivaizdūs. Galite įsitikinti čia, arba galutinai čia.  Įsižiūrėkite: kairė jaučio ausis net tokia pati. Man tai paprasčiausia chaltūra. Daugmaž įsivaizduoju kaip buvo daroma: paimtas vienas iš Kauno simbolių - funikulierus, na, o kito Kauno simbolio - tauro, greičiausiai patingėta kurti, tai nupirktas (viliuos) paveiksliukas rastas internete. Dar, ko gero, reklamos dizaineris pats buvo Ispanijoje, pamatė, patiko. Ir štai jums reklama, štai įvaizdžio kūrimas. Neabejoju kainavo ne kelis šimtus litų.

Rodyk draugams