BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Laikykis, Muamarai!

Žinias tikiuos žiūrite. Ir turbūt stebite kas vyksta Libijoje, pvz., čia. Aš žiūriu. Galvojau kuri pusė man priimtina: Muammar al-Gaddafi ar sukilėliai. Apie Gaddafio keistenybes žinau, bet keistenybės nėra esminis dalykas. Žiūrėdamas į sukilėlius, pastebėjau, kad jų automobiliai yra apynaujai, apynaujės tojotos, apynaujai pikapai. Ko jie nepatenkinti? Libija pagal bendrąjį vidaus produktą tenkantį vienam asmeniui atsižvelgiant į perkamosios galios paritetą yra viena geriausiai gyvenanti šalis Afrikoje. Galite įsitikinti, žiūrime čia, rezultatai iš 2009, 2010 metų. Skaičiavimo rezultatai priklausomai nuo to kas skaičiavo ar Tarptautinis valiutos fondas, ar Pasaulio bankas, ar Centrinė žvalgybos valdyba šiek tiek skiriasi, bet parodo objektyvų faktą, kad Libijoje gyvenimo kokybė yra panaši kaip ir Lietuvoje, ir vieną aukščiausių visoje Afrikoje. Pažiūrėkite į TVF duomenis:
46 Equatorial Guinea 18,387
49 Lithuania 16,997
53 Botswana 15,449
56 Libya 14,878

Remiantis Pasaulio banko duomenimis išeina, kad Lietuva ir Libija - panašaus pragyvenimo lygio šalys:
42 Lithuania $16,747
43 Libya $16,502

ir ką ketinate versti dabartinę Lietuvos valdžią? Na, nepanašu. Sakysite, ei, Libijoje diktatūra. Net jei sakyčiau, tebūnie taip - nors Muammar al-Gaddafi neturi jokių oficialių pareigų valstybėje - bet priešingai nei kiti diktatoriai tai vadovas besirūpinantis savo šalies gyventojais. Dar prieš kokį 15 metų žalieji kėlė susirūpinimą, kad Libijoje drėkinant žemę naudojant gruntinio vandens šaltinius, gali turėti neigiamų pasekmių. Nors gamtos resursų besaikis naudojimas man ir nepatinka, bet tai rodo, kad valstybė skiria dėmesį žmonėms. Galite pasiskaityti čia, pačių amerikiečių šaltinyje, apie žemės politiką vykdytą Libijoje.  Galite ir daugiau apie šią šalį pasiskaityti, iš tų pačių amerikiečių tekstų matyti viena, tai nėra diktatorius sėdintis ant maišo pinigų, o likusi liaudis skurstanti. Taip jis panašu buvo susižavėjęs Tarybų Sąjungą - bet ar tai nusikaltimas? Nes tokį kaltinimą - girdi, Brežnevo draugelis - lietuviškuose komentaruose galima aptikti. O ta Libijos Džamachirija yra savotiškas arabiško socializmo variantas, o tai suprask - vėlgi labai, labai blogai. Tik Lietuvoje socializmas regimas vien juodomis spalvomis, nepastebima, kaip TSRS nuolat evoliucionavo. Pokaris ir TSRS nuo 7 dešimtmečio - skirtingos. Dauguma lietuvių gimę vėlyvuoju TSRS laikotarpiu, ale viską piešia juodom spalvom, gal taip save patiešija, ar vaizduoja patriotus. Bet grįžtu, prie Libijos. Libijoje buvo investuojama į jau minėtą žemės ūkį ir į pramonę, ypač naftos. Skaičiai liudija, kad iki šiol Libija viena iš Afrikos šalių-lyderių. Sakysite gyvena iš naftos? Taip, o kame čia bėda, kiekvienas gyvena iš to ko sugeba.
Na, gerai, gerai tarsite, bet diktatūra yra diktatūra, žmonės nori laisvės. Deja Afrikoje demokratija virsta betvarke, palyginkite Pietų Afriką iki aparteido ir po. Libijos sukilėliai daro esminę klaidą, kovodami su ginklu prieš Muammarą. Bloga taika yra geriau nei geras karas. Libija neabejotinai pagal pragyvenimo lygį nukris. Nuvertus su ginklu vieną režimą, kaip taisyklė ateina kitas režimas, arba chaosas, ko pasekoje turi ateiti vėl režimas. Negalima gerų tikslų įgyvendinti tokiomis pat priemonėmis kokias naudoja režimas. O Muammar al-Gaddafio režimas, ką rodo skaičiai ir faktai, tikrai ne pats blogiausias ir imtis ginklo mano supratimu neverta.

Labiausiai užknisa Prancūzijos, Jungtinės karalystės, Amerikos pozicija. Ką čia pozicija, vadinkime savais vardais - kišimasis į kitos šalies reikalus. Eilinis bandymas ant durtuvų atnešti demokratiją. Jei JTO rezoliucija kalba apie neskraidymo zonos įtvirtinimą, tai ir reikia įtvirtinti tą neskaidymo zoną ir prižiūrėti, o ne bombarduoti vienos kariaujančios pusės tankus. Noriu kad suprastumėte mane teisingai, aš esu pacifistas, man nepatinka griežtas Gaddafio atsakas - bet maištininkai yra maištininkai. Jeigu jie sako, kad Gaddafis yra diktatorius, tai ko jie tada tikėjosi? Už ausies patemps ir pabars?

Blogiausia, kad į šį konfliktą, tiesa netiesiogiai (vien todėl, kad esame NATO nariais) įsivelia Lietuva.

Rodyk draugams