BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Paprastas klausimas

Kas yra delfi.lt aiškinti nereikia. Tai va jo nemėgstu, nes gi ir taip žinote kas per publika vyrauja jame. Garbės žodis internete nesikeikiu. Tačiau delfi.lt erzina. Rašo dabar kas tiki netingi mirė Bronislovas Lubys. O jau ditirambų kiek. Tai po vienu iš straipsnių paklausiau: ką  teigiamo valstybes labui nuveikė Lubys? Ir šis klausimas buvo ištrintas. Na ką senai buvo aptinkamos kalbos kad delfi.lt veikia cenzūra, išties chamiškus, besikeikiančius komentarus manau reikia trinti, bet negi paprastas klausimas yra chamiškas?

Tai va norėčiau sužinoti, ką teigiamo, išliekamos vertės, valstybės labui nuveikė Bronislovas Lubys? Prašau nerašykite, kad buvo 1990-03-11 akto signataras. Natūralu, kad į dvyliktojo šaukimo Lietuvos TSR Aukščiausiąją Tarybą (taip!) išrinkti deputatai žadėjo nepriklausomybę, tad savo pažadą ištesėjo. Politikai tuomet dar laikydavosi pažado…  bet kad už pažadą nusipelnytų rentos iki gyvos galvos - nematau už ką. Tiesa, B. Lubys rentos neėmė. Matyt buvo padorus žmogus, bet mes vis turime būti padorūs, gi klausimas toks: kas teigiamo, išliekamos vertės, valstybės labui?

Buvo B. Lubys ministru pirmininku, taip, bet ganėtinai trumpai, bet kažkaip nepamenu,  tokių sprendimų, kad va sakytume: o, rimtas sprendimas. Gal buvo, rašau nuoširdžiai - nepamenu. Padėkite prisiminti, jokios užslėptos ironijos neturiu. Noriu tik sužinoti kas teigiamo, išliekamos vertės, svarbiausia - valstybės labui?

Rodyk draugams

Nemėgstu kelininkų ir Eligijaus Masiulio

Nemėgstu trijų profesijų žmonių: architektų, melioratorių ir kelininkų, nes šių profesijų žmonės labiausiai suniokojo Lietuvą. Viliuos kada nors išsamiai, su iliustracijomis aprašysiu, bet dabar ne apie tai. Ne kartą metuose tenka pravažiuoti Tauragės - Rygos plentu. Kelio būklę puikiai žinau, tikrai yra blogesnių kelių, o kelio atkarpa nuo Kryžkalnio iki Pakražančio buvo visai nebloga. Prieš keletą savaičių važiavau, ir ką jūs manote? Ten kur kelias buvo geros būklės - išraustas. Ir nesuprantu kodėl. Įrengta visokiausių saugumo salelių, kurios mano supratimu, tik trukdo eismui, nes į jas gali tik įsirėžti.

Erzinančios saugumo salelės

Erzinančios saugumo salelės

Galite patys įsitikinti kelias geros būklės, nesueižėjęs, neišdubęs:

kelias ir taip geros būklės

Esamas kelias ir taip geros būklės

ir jis rausiamas!

Rausiamas senasis pagrindas

Rausiamas senasis pagrindas

Klojama geotekstilė:

Klojama geotekstilė

Klojama geotekstilė

Taip, teoriškai viskas daroma kad geriau, kad būtų geresnis kelias. Bet ei, čia juk nėra pats intensyviausias kelias, yra žymiai prastesnių kelių, Lietuvoje - krūvos žvyrkelių. Žvyrkelių ilgiu Lietuva, kartu su Latvija ir Rumunija yra lyderis Europos Sąjungoje. Kokio Luokės - Gaulėnų keletą kilometrų niekaip nesugebama išasfaltuoti. Tai kas čia per šišas rausti pakenčiamos būklės kelią? Kur tas sveikas protas kuriuo dabartinis susisiekimo ministras Eligijus Masiulis taip gyrėsi?

„Blaivaus proto dešinieji“, 2011 vasaris

„Sveiko proto dešinieji“, 2011 vasaris

P.S. kaip matyti priekyje važiavo autobusas, buvo iš Rusijos. Kažkoks neįtikėtinas sutapimas: kartais sunku apibūdinti tai kas vyksta Lietuvoje, nes kuo toliau tuo labiau matau tiek absurdo, tuo labiau ima panašėti, kad Lietuva visa savo esme yra tikrų tikriausia Rusija. Ir aš nesu pirmasis tai pastebintis. Tai kiek pamenu pas rusus taip sakoma: dengi v zemliu - koncy v vodu? Nejau viskas tik dėl to? Nesinori tuo tikėti.

Rodyk draugams

Kaip Andrius Kubilius su kontrabanda kovojo

Pagalvojus, Lietuva niekada neturėjo normalaus ūkiško premjero. Juk realus, turintis realią valdžią šalies vadovas yra ministras pirmininkas. Rimtai, gal galite pasakyti: va tas ir anas buvo tikrai ūkiškas žmogus? Nors tarp jų buvo ir ekonomistų. Dabar gi turime fiziką. Gaila bet neturėjome humanitaro, ar intelektualo - paaiškinsiu kodėl gaila.

Taigi mūsų eks-fizikas, dabartinis premjeras Andrius Kubilius prieš metus pasišovė iš šešėlinės ekonomikos išpešti milijardą, na bent 0,7 milijardo litų. Šešėlis - tai kontrabanda. Tai yra pakartojęs kelis kartus, bet kokiu atveju A. Kubilius niekada neprieštaravo, kad čia jo sumanymas, ir to nuolat kartoto teiginio autorystės - „milijardas iš šešėlio“ - niekada neišsigynė, pavyzdžiui, kalbėdamas TV laidoje. Yra keliskart pakartojęs. Ir kaip A. Kubiliui būdinga - besipainiojant: iš pradžių drąsiai rėžiant, po to tikslinant kas turėta omeny.  Apžvalgininkas Rimvydas Valatka (2010-11-25), iš tokių premjero ketinimų tik išsišaipė. Ką gi tenka tik pritarti Rimvydui Valatkai, ir paaiškinsiu kodėl. Premjero teiginiai pasirodė tik svaičiojimai, to „milijardo” nemato net finansų ministrė.

Nežinau, kas tą tautosaką sukūrė, bet tegul jis ją ir aiškina.

Juokingai liūdna, bet prieš metus (2010-10-26) ta pati finansų ministrė kalbėjo visiškai priešingai. „Milijardą iš šešėlio“ - kaip realų planą regėjo ir eurokomisaras A. Šemeta, ir K. Glaveckas.

Prieš metus jau aprašiau, kad kontrabandinių cigarečių tik daugėjo, ir jų padaugėjo dar prieš 2011 metų sausio 1 dieną kuomet buvo padidinti akcizai cigaretėms. Jau tuomet buvo aišku, kad yra absurdas dar labiau didinti cigarečių kainų skirtumą tarp Lietuvos ir kaimyninių šalių, tačiau vyriausybė vadovaujama ministro pirmininko tą kainų didinimo žingsnį žengė.

Minsk Superslims

Minsk Superslims

Laikas pasižiūrėti rezultatus. Garbės žodis nerūkau, tačiau vaikščiodamas gatvėmis aš matau tik didėjantį cigarečių pakelių skaičių su ne lietuviškomis banderolėmis ir užrašais. Iš principo, gal, turėtų būti nesvarbu - na pamanyk kas ką rūko - to ir reikalas. Tačiau mane neramina kontrabandos augimas. Humanitaras iš bendro išprusimo žino, kad šešėliniai pinigai tik augina nusikalstamą pasaulį. JAV mafija buvo silpna iki alkoholio draudimo, tačiau uždraudus alkoholio vartojimą, mafijai susidarė palankios sąlygos iš nelegalios veiklos smarkiai praturtėti. Manau humanitaras tai žino. Net galingiausia pasaulio valstybė buvo nepajėgi sustabdyti kontrabandos. Ar ne tas pats vyksta Lietuvoje? Akcizas cigaretėms vėl ketinamas didinti nuo 2012 metų. Tikra beprotybė! Vyriausybė ko gero pablūdo!

Žmonės gėrė alkoholį ir gers, žmonės rūkė tabaką ir rūkys, tai neišvengiama. Vadinasi tarp panašios kokybės cigarečių pakelio žmogus visada pasirinks pigesnį variantą, o juk kontrabandinės cigaretės ir yra pigesnės! Valstybė, ką tegali padaryti: tik nesudaryti sąlygų kontrabandai atsirasti, tačiau to nedaro.

Taigi manau visi žinote šalimais esančią kokią viečikę kur vyrai ateina pasišnekėti, išgerti. Nepabijojau, nuėjau. Vaizdelis toks:

Apačioje dešinėje

Kas ten dešinėje?

iš arčiau

Iš arčiau...

Prieš metus spėjau, kad cigarečių atsiras iš Ukrainos. Suklydau, be Tabačnaja manufaktura Sankt Peterburga, ant kai kurių pakelių pagaminimo vieta: Rostov-na-Donu… taigi dar iš toliau! Galiu tik patvirtinti asortimentas tik išaugo. Jing Ling, Saint George kaip ir nebematau, bet yra ir kitokių:

Kiss

Kiss

Bond Street

Bond Street

Tropic

Tropic, jaunimo pamėgtoje viečikėje

Winston, pagaminta Rostov-na-Donu mieste

Winston, pagaminta Rostov-na-Donu mieste

Sweet Dreams - Tropic

Sweet Dreams - Tropic

Premjer, ar ne ironiška?

Premjer, ar ne ironiška?

Lifa

Lifa

Išvada akivaizdi: tik visiškai nuo realybės atitolusi valdžia gali dar didinti akcizus cigaretėms. Ar ne absurdas dar labiau didinti akcizą, t.y. dar labiau didinti kainų skirtumą su užsieniu, jei ir iki šiol buvo nepajėgiama sustabdyti kontrabandos? Tikras absurdas.

Rodyk draugams

Aludariai mulkina 2

Jau esu aprašęs kaip aludariai dirbtinai save sendina. Na, kai maži aludariai siekia save pasendinti gal ir nestebintų, gi provincija, bet kai vienas didesnių alaus gamintojų mulkina žmones - nebesuprantu kas vyksta. Čia alaus daryklos „Gubernija” puslapis. Skelbiasi esantis seniausias bravoras veikiantis Lietuvoje, taip ir parašyta tituliniame puslapyje: „Seniausias bravoras Lietuvoje”. Pateikta net dokumento kopija kuri neva turėtų paliudyti senumą.

Žiūrim ką turim: lenkų kalba surašytas dokumentas kurio antraštė - Dwor Szawlianski, tačiau Szawliany lenkų kalboje žymi Šiaulėnus! Neįsivaizduoju kaip tokią nesąmonę reikia pristatyti, kad čia neva apie Šiaulius.

Tinklapio gubernija.lt vaizdas

Tinklapio gubernija.lt vaizdas

Skaitome toliau. Pateikiamas neva vertimas:
„Nuo tos vežiminės einant į miestą dešinėje prie upės bravoras [browar]” … „Einant nuo to bravoro prie Šušvės [Szuszwie] tiltas į miestą. Prie to upelio priešais vienas kitą stovi du malūnai. Pirmas nuo bravoro dengtas šiaudais, į jį durys ant bėgūnų. Jame yra viskas, ko reikia malūnui. Kitas malūnas už tilto, tas suiręs (sugedęs). Už to malūno kūdra. Už kūdros dešinėje daržas daržovėms, tvora aptvertas.” …

anot šių mulkių Dwor Szawlianski turėtų būti įrodymas, kad čia Šiaulių bravoro paminėjimo dokumentas

anot šių mulkių Dwor Szawlianski turėtų būti įrodymas, kad čia Šiaulių bravoro paminėjimo dokumentas

Dar niekur neteko aptikti, kad Šiauliuose tekėtų Šušvės upė, o štai per Šiaulėnus tikrai teka. Dokumente rašoma apie Šiaulėnus, bet ne apie Šiaulius! Ir šiuo dokumentu besiremiant teigiama, kad štai Šiauliuose bravoras veikia nuo 1665 metų! Melas, be to itin akivaizdus. Net nesitiki, kad taip akivaizdžiai galima mulkinti. Kaip galima pateikti dokumentą, kurio turinys nepatvirtina tai ką siekiama įrodyti? Ir šios nesąmonės autorė istorikė (!) Rita Regina Trimonienė. Ir autorė dar drįsta teigti, kad čia „Ištrauka apie alaus daryklą skelbiama iš inventoriaus „Šiaulių dvaras”…

Skelbiasi kad gamina nuo 1665 metų...

Dabar skelbiasi kad gamina nuo 1665 metų...

Na, manau didelių pasisekimų Gubernija nepasiekė (prieš porą metų turėjo rimtų finansinių problemų), tai spėju, čia tokia reputacijos gerinimo strategija - dirbtinai save pasendinti, suprask: mes geresni, nes senesni. O kaip kitaip paaiškinti?

2000 metais Gubernija skelbėsi esanti įkurta 1786 metais

2000 metais Gubernija skelbėsi esanti įkurta 1786 metais

Dar prieš 20 metų encikopedijose buvo rašoma, kad Gubernija įkurta 1799. Tokia data iškalta ir bravoro pamatuose, ką patys pateikia. Ir užtektų. Juk tai sena data, nereikia dirbtinai įrodinėti senų tradicijų, bet ne - norisi būti dar senesniems, dar garbingesniems, dar gilesnių aludarystės tradicijų tęsėjais… Žinoma norėti nedraudžiama, bet kur faktai?

Įkurimo data - 1786 metai

Įkurimo data - 1786 metai

Rodyk draugams