BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Šiluva - keistas katalikybės ir patriotizmo kratinys

Nepatinka dabartinė Šiluva, ypatingai naujoji Šiluvos aikštė. Šiluva nebeturi to mielo lietuviško provincialaus žavesio. Jo kaip kad būdavo anksčiau aš nepajutau. Teoriškai bažnyčia yra atskirta nuo valstybės, o realiai to nėra *. Dėl bažnyčios užgaidos kad tarp Šiluvos bažnyčios ir Šiluvos koplyčios būtų erdvė buvo išgriauta eilė namų ir įrengta miesto tipo aikštė. Galas tradiciniam miesteliui. Pristatyti siaubingos modernios-klinkerinės architektūros Jono Pauliaus II namai ir piligrimų centras - dėžė

Dėžė

Dėžė

Naujoje aikštėje išdygo švenčiausios mergelės Marijos skulptūra, paminklas popiežiui Jonui Pauliui II - du paminklai toje pačioje aikštėje!.. Akivaizdu kad per daug, bet tiek jau to, dar suprantu kodėl yra šios skulptūros. Tačiau niekaip nesuprantu ką veikia prie aikštės šono prisiglaudęs kryžius su J. Žemaičiu? Apačioje dar 4 kalbomis tekstas su kliedesiais… Eilinis absurdas, koks ryšys tarp Šiluvos kaip šventos vietos, trėmimų ir J. Žemaičio? Kažkoks keistas visaapimantis kančių eksponavimo ir katalikybės kratinys…

Prie ko šis?

Man gėda. Lietuva niekuo nesiskiria nuo Rusijos. Kaip kad buvęs caras Nikolajus II pas ortodoksus yra paskelbtas šventuoju, taip Lietuvoje be naujo stabo niekaip negalima…

* čia puikus to įrodymas: teoriškai pasaulietinės valstybės institucija, kariuomenė, dalyvauja katalikų dvasinio lyderio paminklo atidarymui.

2008-09-07

2008-09-07

Sunku įsivaizduoti ir rasti pavyzdžių šiuolaikiniame pasaulyje. Tai nuteikia liūdnai…

2008-09-07

2008-09-07

Rodyk draugams

Dujos brangs… neabejotinai brangs

Seimas 2012 metų birželio 12 dieną 11 valandų 14 minučių priėmė Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymą. Tiesa, prezidentė jo dar nepasirašė, bet neabejoju, kad pasirašys. Neabejoju, nes skaitant metinį prezidentės pranešimą, bei prisiminus ankstesnius prezidentės pasisakymus apie dujų terminalo būtinybę - ji pasirašys.

Na ką, prisigyvenom iki to, kad stambesniam verslo projektui kuriami individualūs įstatymai. Tai ne naujiena, bet tai kartu nuteikia liūdnai - vadinasi visi kiti teisės aktai reglamentuojantys verslo veiklą nėra universalūs. O kaip kitai paaiškinti? Ateity gal dar sulauksime ir kirpyklų įstatymo, girdi, viską reikia apibrėžti, girdi komercinę veiklą apibrėžiantys įstatymai nebetinka…

Kartą viename susitikime Seimo narys prasitarė: Lietuvoje įstatymų yra per daug. Žiūrėdamas į balsavusiųjų sąrašą aš matau kad jis balsavo - už… Veidmanystė. Neminėsiu vardo, nes linkęs gerbti šį seimūną už gebėjimą samprotauti, už bent pastangas kalbėti aiškiai ir suprantamai, bet vis teik veidmainiauja.

Na, teigsite girdi čia būtinybė: Lietuva be dujų terminalo - Lietuva be ateities. Girdi: sudėtingas projektas reikalauja atskiro įstatymo. Aš suprantu valstybė ketina užsiimti verslo projektu, tad reikia viską apibrėžti. Tai čia ir yra, mano supratimu, bėda: juk jei šis suskystintų gamtinių dujų terminalas išties būtų pelningas privatus investuotojas jau seniau būtų ėmęs šio projekto ir jis jau būtų įgyvendintas arba jau būtų įgyvendinimo stadijoje. Tačiau to nėra. Juk išties dujų kainos pasaulinėje rinkoje yra kritusios, tai bet kuris verslininkas puikiai gali įžvelgti vietą verslo modeliui: pirkti atpigusias dujas, jas atplukdyti ir čia, Lietuvoje, bent truputį pigiau pardavinėti nei iš Gazprom ar tarpininkų perkamas dujas. Gyvenk iš kainų skirtumo, gyvenk ir žvenk! Tačiau to nėra.

Tad kodėl valstybė užsiima tuo ko privatus kapitalas neužsiima? Atsakymas: nes nenaudinga arba kolkas nenaudinga. Kas jau kas, bet verslas puikiai moka skaičiuoti. Taip, aš žinau apie a.a. Bronislovo Lubio planus statyti suskystintų dujų terminalą, tačiau tai neįvyko.

Tačiau net ne čia ką iki šiol surašiau slypi absurdas. Įstatyme numatyta, kad „Siekiant užtikrinti SGD terminalo būtinąją veiklą, tai yra SGD terminalo technologinį pajėgumą, reikalingą nuolatos ir efektyviai patenkinti gamtinių dujų poreikį Lietuvos Respublikoje, taip pat siekiant garantuoti SGD terminalo veiklos technologinį ir ekonominį pagrįstumą bei skatinti efektyvų diversifikuotų gamtinių dujų tiekimo šaltinių konkurencingumą, per SGD terminalą importuojamų ir Lietuvos Respublikos gamtinių dujų vidaus rinkoje suvartojamų gamtinių dujų kiekis (kiekviena iš šių priemonių atskirai) turi sudaryti ne mažiau kaip 25 procentus viso Lietuvos Respublikoje suvartojamo gamtinių dujų kiekio per metus.“ Kitaip tariant yra įpareigojimas pirkti 1/4 suvartojamo dujų kiekio. Atsiprašau, bet toks reikalavimas - ne laisva rinka, čia ne rinkos ekonomika, o kažkoks valstybinis socializmas. Reikia nereikia, bet privalai pirkti, kaip kad tarybiniais metais perkant kokią prekę, tau neišvengiamai reikėdavo pirkti tai ko nereikia. Perki pašto ženklus - būtinai įbrukdavo kokius su TSKP kažkelinto suvažiavimo pašto ženklą. Atsiverčiame Lietuvos Respublikos konstituciją, o ten parašyta:

46 straipsnis
Lietuvos ūkis grindžiamas privačios nuosavybės teise, asmens ūkinės veiklos laisve ir iniciatyva.

Apie kokią asmens ūkinės veiklos laisvę galima kalbėti, jei šiuo atveju juridiniai asmenys (dujas importuoja juridiniai asmenys) yra priversti pirkti prekę? Nuo kada priverstinis įpareigojimas pirkti prekę yra rinkos ekonomika, kur čia asmens ūkinė laisvė? Tai nėra ūkinė laisvė. Jei čia ne prieštaravimas su konstitucija, tai kas čia? Apskritai nesuprantu kai galima įpareigoti kažką pirkti jei nenori, nereikia ar net neapsimoka?

Aha, sakysite esu Kremliaus agentas norintis kad Lietuva būtų priklausoma nuo Gazprom dujų, nuo Rusijos. Užsuks rusai dujų kranelį - tad žinosi! Prisimink blokadą! Kliedesys tokie kaltinimai, paaiškinsiu. Turėčiau parašyti, kad aš kuo toliau, tuo labiau imu nekęsti Lietuvos politikų už tai, kad neišmano geopolitikos. Situacija yra tokia, kad Rusija yra lygiai tiek pat priklausoma nuo Lietuvos kaip ir Lietuva nuo Rusijos. Kaip tai gali būti? Ogi todėl,kad per Lietuvą eina dujų tranzitas į Rusijos Kaliningrado sritį. Paradoksas, bet būtent Lietuva laiko Rusiją už gerklės, o šalyje klęsti rusofobija… Rusijos priklausomybė nuo Lietuvos būtų buvusi dar didesnė, jei ne lietuviški politikos bukapročiai, kurie 199x-ųjų pabaigoje atmetė Rusijos prašymą leisti nutiesti papildomą tranzitinį dujotiekį į Kaliningrado sritį ir į vakarus… Nes anot politikos bukapročių paskui dujų vamzdį ateis rusų tankai…

Neužsuko Rusija dujų kranelio ir neužsuks. Kodėl ji turėtų sau kenkti? Jei jums Gazprom=Rusija, tai tokiu atveju: kodėl Rusija turėtų sau susigadinti reputaciją? Dar palikdama šalti tos pačios Rusijos piliečius? To niekada nebuvo, 20 metų dujų tiekimas veikia be sutrikimų. Lietuva ne Ukraina, tranzitinių dujų nevogia, ir atsiskaito laiku. Ir beje blokadą 1991 metais vykdė ne Rusija, o Tarybų Sąjunga. Na, kai šios šalys kaip kad Lietuvoje įprasta yra neskiriamos tai ir atsiranda fobijos. Lietuvis, kaip sakoma, be priešų gyventi negali.

Dujų kainos nepigs, nes reikės padengti visus kaštus: suskystintų dujų transportavimą, terminalo statybos, laivo nuomos, prijungimo prie dujotiekio, eksploatacijos išlaidas… Plius nepamiškime įpareigojimo pirkti dujas kurios gali būti net brangesnės (kas gali žinoti) nei teikiamos dujotiekiu. Dujų transportavimas dujotiekiu pagal apibrėžimą yra pats pigiausiais transportavimo būdas - tai faktas.  Ir dar priedo nepamirškite, kad dujų ūkis Lietuvoje yra išskaidomas: vietoj vienos įmonės „Lietuvos dujos“ kuriai priklausė visas dujotiekio tinklas  bus trys atskiros įmonės. Pelno nebejotinai šios įmonės sieks… Tad neturėkite žmonės vilčių, kad dujos pigs. Juk, pavyzdžiui, kodėl mažmeninės prekybos tinklai siekia turėti maisto gamybos įmones? Ogi todėl, kad turėdami išvengia pelno maržos arba žymiai ją sumažina, taip galutinė produkto kaina tampa mažesnė: patys gamina, patys parduoda. Todėl vartotojai maisto produktus perka pas juos. Dirbtinis dujų sektoriaus išskaidymas gi žingsnis - atvirkščia kryptimi. Jei sakysite, kad tai Europos Sąjunga spaudžia, tai nebus tiesa, nes buvo galima išsiderėti išimtis.

Rusofobija brangiai kainuos. Taupykite pinigus gyventojai, nes patys esate kalti, nes balsuojate už visokius politinius pašlemėkus kurie temato baubus, kuriems tesivaidena Rusijos grėsmės.

Žinoma, gali būti taip, kad krentančios gamtinių dujų kainos JAV lems ir kainų mažėjimą visame pasaulyje, kaip kad prognozuojama. Bet tokiu atveju, mes vis tiek mokėsime brangiau nei aplinkiniai, nes reiks padengti vėl to pačio suskystintų dujų terminalo statybos, palūkanų, eksploatacijos išlaidas…

P.S. Papildymas 2012-07-03: šį įrašą parašiau besiremdamas savo samprotavimais. Nors aš ir nemėgstu „Laisvosios rinkos instituto“, nes tai kartais nusišnekanti organizacija (pavyzdžiui su prieš keletą metų buvusiu pasiūlymu panaikinti SODRA), tačiau atsiribodamas nuo ankstesnių jų idėjų tenka tik pritarti LLRI. Jie pastebi kad visa rizika susijusi su suskystintų dujų terminalu yra permetama ant mūsų vartotojų pečių…

Rodyk draugams

Neįtikėtinas naivumas

Žmogus prekiaujantis uogomis prirašė anglišką įrašą berries. Niekaip nesuprantu tokio naivumo, taip naivumo - nežinau kaip kitaip pavadinti. Kas čia per galvojimas, kad štai anglakalbiai važinėja Lietuvos keliais tik ir ieškodami kur čia rasti berries? Gal visgi didesnė tikimybė kad keliu pravažiuos koks rusakalbis, be to mūsų regione rusų kalbą mokančiųjų yra daugiau. Iš Rusijos ir iš Latvijos. Tai kodėl tuomet nepabandžius  užrašyti uogos / ягоды? Kodėl tad ir nebandžius latviškai: uogos / ogas? Nei kiek nenustebčiau, jei pabendravus su šio įrašo užsakovu, sužinočiau jo neigiamą nuomonę apie dvikalbius įrašus lietuvių / lenkų ar lietuvių / rusų kalbomis.

Pykit nepykit, bet lietuviai esate siaubingi veidmainiai - taip išeina. Piktinatės dvikalbėmis lentelėmis tolimame Vilniaus ar Šalčininkų rajone, kuriame negyvenate, tačiau patys dvikalbius užrašus, ir kur kas didesnius už gatvės lentelę, naudojate. Priedo dar ta kalba kuri visai nebūdinga mūsų regionui.

uogos / berries

uogos / berries

Rodyk draugams

Nacionalinis kanalas rodo tai, kas nacionaliniu mastu nėra aktualu

Niekaip nesuprantu kodėl nacionalinė televizija transliuoja Europos futbolo čempionatą? Ar Lietuvos futbolo rinktinė dalyvauja? Ne, nedalyvauja. Gal futbolas Lietuvoje yra labai populiarus? Atsakymas vėlgi ne, toli futbolui iki krepšinio populiarumo. Na tai kodėl transliuoja? Jei ši sporto šaka nėra populiari ir Lietuvos nacionalinė rinktinė nežaidžia?

Na, sakysite čia gi sportas, įprasta transliuoti tokio masto sporto renginius. Sutinku įprasta, bet kodėl šalies mokesčių mokėtojai turi apmokėti transliacija to kur šalies rinktinė net nedalyvauja? Aš nerandu argumentų. Yra privatūs kanalai Sport1, Viasat Sport Baltic, tegul jie ir transliuoja.

Kaip ir Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės karalienės valdymo šešiasdešimtmečio transliacija Europos futbolo čempionato transliacija man yra niekaip nesuprantamas valstybiniu-nacionaliniu-visuomeniniu (pasirinkit kas manote labiau tinka) požiūriu. Eilinis atvejis kai nacionalinis transliuotojas niveliuoja sąvokos nacionalinis turinį.

Be komentarų...

Be komentarų...

P.S. Jau geriau LTV pasitaupytų pinigus renginiams kur dalyvauja Lietuvos Respublikos atstovai. Birželio 30 dieną prasideda Tour de France. Vienas kitas Lietuvos pilietis paprastai dalyvauja…

Rodyk draugams

Nejau mes Jungtinės Karalystės dalis?

Vakar, birželio 4 dieną, per Lietuvos televiziją - per televiziją kuri prisistato kaip valstybinis Lietuvos kanalas - buvo rodomas Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos karalystės karalienės 60 metų valdymo jubiliejui skirtas koncertas. Beje pakartotas šiandien, birželio 5 dieną, nuo 12:00. Tai absurdas. Nejau Lietuva yra Jungtinės Karalystės dalis? Aš nesuprantu prie ko čia svetimos valstybės šventė? Neįsivaizduoju koks šiaudadūšis ir bukas turi būti žmogus pasiūlęs transliuoti britų patriotinį šou per Lietuvos tv… Vargingiau ir nesugalvosi.

Valstybinis kanalas...

Lietuvos valstybinis kanalas...

Deja tai tik parodo koks chaosas ir absurdas tvyro Lietuvoje. Apžvalgininkai ir filosofai aimanuoja: girdi lietuvių valstybinis mąstymas išplaukęs, neapibrėžtas, pats valstybingumo pajautimas silpnas. Kaip jis gali būti sąmoningas ir stiprus, kai per valstybinį kanalą švenčiamos kitos valstybės šventės? Na tikrai negali.

...transliuoja Jungtinės Karalystės patriotinį koncertą

...transliuoja Jungtinės Karalystės patriotinį koncertą

P.S. Siarusevičius už tokias transliacijas turėtų būti iš LRT vadovų atleistas. Kitaip Lietuvoje nėra jokio valstybiško ir principingo mastymo. Vienareikšmiškai.

Rodyk draugams