BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Valgyk, miegok, reivink, kartok

Niekaip negaliu suprasti kas per tolkas kreivezoti graffiti su anglišku tekstu? Tipo esi baisiai krūtas, tai yra cool, maždaug esi europietiškas ir vakarietiškas? Panašu kad taip teplioriai ir masto, bet tokiu atveju tai primityvus beždžioniavimas. Pastebėjau ir nufotografavau štai tokį graffiti:

eat sleep rave reapeat

eat sleep rave reapeat

Tepliorius beje padarė klaidą: eat (valgyk), sleep (miegok), rave (reivink), reapeat (kartok) - žodis kartok rašosi būtent va taip - repeat, o ne reapeat. Norėjo mandrai, o gavosi kvailai… Reiveriai - galvojau, kad tokie išnyko dar prieš 20 metų. Ar apie tokius ką nors girdėjote paskutiniu metu? Ar jų dar yra?

Rodyk draugams

„IQ“ - žurnalistikos idealas ir etalonas? Abejoju

Perskaičiau naujausią IQ žurnalo numerį (2011 rugpjūtis, nr. 17). Tai rimtas žurnalas, tas jau taip. Jis išties rašo rimtai politikos temomis ir, pavadinsiu, intelektualiais klausimais, bet tokių žurnalų tarpe jis ne vienintelis. Mano nuomone vertingiausi dalykai šiame žurnale yra verstiniai straipsniai iš „The Economist”. Lietuviškieji apžvalgininkai, išskyrus Egidijų Aleksandravičių ar Leonidą Donskį, kažkaip nepriverčia pamąstyti, kartoju tai mano nuomone. Galbūt tai todėl kad The Economist, Aleksandravičius, Donskis savaime, vėlgi mano nuomone, jau tapę lyg kaip ir prekių ženklais, dėl savo žinomumo reiškiniais per se.

IQ

IQ, 2011, Nr. 8(17)

Bet dabar apie tai kodėl suabejojau del IQ kokybės. Straipsnius žurnalui IQ tarptautinės politikos temomis rašo toks Tomas Janeliūnas. Jau seniau pastebėjau šio autoriaus naivumą ir polinkį į idealistinį maksimalizmą, bet šį sykį nervai nebelaiko skaityti akivaizdžius nusišnekėjimus. Labai konkrečiai, keletas T. Janeliūno citatų:

„Tiesa atšaukus ambasadorių iš Vienos Lietuvos Užsienio reikalų ministerijai gali kilti tam tikra dilema: ar vėliau grąžinti ambasadorių atgal, o gal tiesiog perduoti Austrijos reikalų tvarkymą Lietuvos ambasadoriui reziduojančiam Maskvoje? Jei skambučius iš Maskvos austrai vertina labiau, toks sprendimas būtų labai pragmatiškas”. Straipsnis: Raudonas kilimas KGB pulkininkui, p.11.

Lietuvos Respublikos ambasadorius skirtas Austrijai reziduotų Maskvoje ir iš čia tvarkytų santykius su Austrijos Respublika? Absurdiškas pasiūlymas, kam siūlyti tai kas neįmanoma?

Citata: „Baltijos šalys per 20 metų peršoko į „aukščiausią lygą”, kuriai priklauso turtingiausios, didžiausią gerovę ir ilgiausias demokratijos tradicijas puoselėjančios valstybės.” Straipsnis: Po dvidešimties metų, p.22.

Na, dabar nekvestionuosiu termino „Baltijos šalys” naudojimo, tai būtų kita tema. Paanalizuokime teiginį, neva Lietuva peršoko į „aukščiausią lygą”. Tai kodėl gi žmonės iš Lietuvos važiuoja į Jungtinę Karalystę, Airiją, Ispaniją, Norvegiją dirbti ir gyventi? Arba iš Estijos važiuoja žmonės dirbti į Suomiją, (tiesa, savaitgaliais dažnai grįžta)? Juk minėtos šalys: nuo Jungtinės Karalystės iki Suomijos tikrai yra „aukščiausioje lygoje”. Jei jau esame „aukščiausioje lygoje” tai ko važiuoti kitur? Galai nesueina.

Nežinau kaip dėl Latvijos ir Estijos, bet priskirti Lietuvą prie demokratiją puoselėjančių šalių, dar su ilgiausiomis tradicijomis - pritempimas, čia švelniai. Taip, Lietuva yra formaliai demokratiška, bet ne iki tokio laipsnio kaip aukščiausios demokratijos lygos šalys. Deja tik formaliai. Realiai gyvename partinės oligarchijos sąlygomis. Apie kokią demokratiją galime kalbėti Lietuvoje, jei net paties žemiausio rango valdininkas, t.y. seniūnas yra skiriamas rinkimus laimėjusios partijos, o ne renkamas pačių vietos gyventojų? Tol kol mes, Lietuvos Respublikos piliečiai, negalėsime tiesiogiai rinkti miestelio seniūną, arba savo miesto policijos komisarą (kodėl ir ne, tai įprasta JAV) - apie „demokratijos puoselėjimą” nėra ką ir berašyti.

Kitas straipsnis vadinasi „Kodėl Rusija nėra supervalstybė?” Kažkas klysta: arba T. Janeliūnas arba politikai ir apžvalgininkai tiesiai rašantys kad Rusija atgauna supervalstybęs statusą ir jau senokai stebimas Rusijos kilimas. Kažkaip niekas nekvestionuoja ar Rusija verta būti G-8 valstybių klubo nare, nors kai buvo priimta, tokių kalbų būta. Teisybė, nemaža dalimi Rusija supervalstybės statusą lemia senesnių metų įdirbis, pavyzdžiui branduolinės ginkluotės srityje dar iš Tarybų Sąjungos laikų, bet tai nekeičia dabarties. Jei valstybė turi įtaką didelei daliai valstybių ji ir yra supervalstybė, kad ir kokios už to slypėtų priežastys, kad ir kokios aplinkybės nulėmė. Ar Rusija daro įtaką? Sutiksite, kad daro. Tai va T. Janeliūno straipsnyje bandoma įteigti girdi Rusija nėra supervalstybė, nes „tokia niekada ir nebuvo“. Apskritai juk ir Kinija taip pat matoma kaip supervalstybė, nors ir ten įvyksta daug techninio pobūdžio avarijų: užgriūva šachtos, nulekia nuo bėgių traukiniai, sprogsta pirotechnikos gamyklos ir t.t. Avarijas miniu todėl, nes apeliuodamas į avarijas autorius grindžia savo teiginius kodėl Rusija nėra supervalstybė. ir nemanau kad „Forbes“ klysta, o štai T. Janeliūnas yra teisus.

Žinoma, perskaičiavus BVP tenkantį vienam gyventojui atsižvelgiant į perkamosios galios paritetą (Tarptautinio valiuotos fondo duomenimis, 2010 m) Rusijoje gausime panašų santykį kaip ir Lietuvoje: atitinkamai 17185 JAV dolerių Lietuvoje ir 15837 Rusijoje - bet straipsnyje taip neargumentuojama. Tai ar čia rimto žurnalo požymis, jei iškelto teiginiui pagrindimui praleidžiami svarbūs skaičiai? Kita vertus perskaičiavus kas lieka iš absoliučių skaičių Kinijoje, tai trupiniai tenka vienam gyventojui. Bet ar nuo to šalis nustoja būti supervalstybe? Valstybės lyginamos absoliučiais skaičiais, ir pagal tai priskiriamos prie super ar ne valstybėms. Galų gale tai prieštarauja paties T. Janeliūno mintims, citata:

„Rusijos ekonomika [...], šiuo metu yra jau septinta pasaulyje (pagal perkamosios galios paritetą - apie 2,2 trln. JAV dolerių, 2010 m.)”, p.29.

Apskritai pats šio žurnalo numeris kažkoks keistas. Skirtas dvidešimtmečiui nuo 1991 metų rugpjūčio pučo. Net ant viršelio nupieštas Michail Gorbačiov, nors labiau tiktų GKČP (Gosudarsvennyj Komitet po Črezvyčainomu Položeniju) figūros: Jazov, Janajev, Pugo. Būtent šie asmenys ir bandė gelbėti griūvančią TSRS, ir tas jų gelbėjimas ir privedė prie TSRS sugriuvimo. Žinoma M. Gorbačiov nepavadinsi TSRS priešininku, nes pats buvo šios šalies prezidentas, bet jei žurnalas skirtas paminėti pučo žlugimo metinėms, tai GKČP veikėjai buvo realiai veikiantys asmenys. Na, bet čia ne esmė.

Na, tai ir keletoje straipsnių vis figūruoja ta pati tema kiek daug Lietuva pasiekė lyginant su 1991. Teisybė, nemažai pasiekta (bet ir nemažai prarasta), bet va šitoks dažnas lyginimas su praeitimi naudojamas Lietuvos vadinamojo dešiniojo sparno politikų savo esme yra absurdiškas. Konkrečiai, visų šitokių lyginimuose vyrauja ta pati arba panaši linija: „va, jei nebūtume nepriklausomi ir dabar gyventume komunizme”; arba mintis formuojama taip: „va, komunizmo laikais buvo taip, o dabar visiškai kitaip - todėl džiaukites!”

Šitokie palyginimai yra klaidingi savo esme todėl, kad Rusijoje, kuri autorių rašančių panašius palyginimus yra siejama kaip Tarybų Sąjungos tęsėja kuri arba minima, o jei ne, tai - suvok tarp eilučių - gi komunizmo taip pat nebėra. Juk žmonės lygina ne su tuo kas buvo praeityje prieš 20 metų, o su tuo kas yra kitose šalyse čia ir dabar. Tas nuolatinis lyginimas su 20 metų senumo įvykiais yra net pabodęs. Ar lietuviai save laiko buvusios TSRS erdvės gyventojais? Ne. Ar lygiuojasi į juos? Vėlgi, ne. Kas būtų jei lygiuotumėmes su Somaliu? Ko gero išeitų, kad Lietuva - rojus žemėje. Taip neįdėję jokių pastangų Lietuvos politikai galėtų sakyti: va, kiek daug pasiekėme… Tai tikrų tikriausias absurdas. Suprantu, galite teigti girdi sovietinis palikimas mus „suluošijo“ ir „reikia laiko“ kol atsistosme ant kojų, kol „visuomenė pasveiks“. Šitokie aiškinimai taip pat mėgstami. Beje jų yra ir tame pačiame IQ, citata:

„Laikas užgydo visas ligas, o netrukus universitetus baigs pirmoji absolventų karta, kuri jau gimė nepriklausomoje Lietuvoje. Jau prieš keletą metų vienoje mokykloje atlikta apklausa, ką reiškia raidžių CK santrumpa, nustebino rezultatais. Moksleiviai atsakė „Calvin Klein”, o ne Centro Komitetas” Ovidijus Lukošius, Dabar ir po 20 metų, IQ, 2011, 8(17), p. 10.

Pakartota dažnai Lietuvoje sklandanti mintis, nieko nedarykime, išaugs nauja karta ir savaime (kokiu būdu nepaaiškinama) Lietuvoje ateis tvarka…

Savaime… savaime niekas nevyksta.

Blogybė yra ta kad IQ man yra rimčiausias politikos žurnalas, bet tokiais samprotavimais sunervino. Ar tiesiog redakcijoje atostogavo, gi rugpjūtis, o reikia numerį leisti…

Rodyk draugams

Gyvenimiškoji išmintis ant sienų

Štai toks užrašas: „žmogus žmogui vilkas, o geriausiu atveju - buldogas nemaitintas“…

žmogus žmogui vilkas

žmogus žmogui vilkas

Rodyk draugams

Absoliutus beždžioniavimas

Štai toks grafiti:

JB

Aš ♥ JB, nekenčiančių nemėgstu

„Haters sucks” - absoliutus beždžioniavimas, jau net emocijos užrašomas angliškai. Kas tas JB iš pradžių ir nesupratau, ale žiūriu po apačia parašyta „Bieber”. Tikrai reikia paaiškinimo… JB, t.y. Justin Bieber juk Lietuvoje menkai žinomas, per radijo stotis negrojamas. Matyt autorius pats supranta, nes kam rašyti paaiškinimą kas tas JB. Grafiti su paaiškinimu… juokingiau nesugalvosi… Dar pagalvojus savanoriškai anglėjama.

Rodyk draugams